Projekt realizowany i dofinansowany w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, Priorytetu FELD.07 „Fundusze europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem” Działanie FELD.07.09 „Usługi społeczne i zdrowotne”.
Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 9 095 561,99 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 8 640 783,89 zł
Projekt ma na celu zwiększenie samodzielności oraz zdolności do uczestniczenia w życiu społecznym, zawodowym, edukacyjnym 68 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu poprzez kompleksowe rozwijanie usług służących zaspokojeniu rosnących potrzeb.
Odbiorcami projektu są mieszkańcy Powiatu Poddębickiego, których stan zdrowia lub niepełnosprawność wymaga pomocy osób trzecich.
Projekt realizowany w okresie od października 2023 r. do grudnia 2026 r.
W ramach projektu realizowane są następujące usługi:
- Praca socjalna – polega na rekrutacji uczestników do projektu oraz opracowanie Indywidualnej Ścieżki Wsparcia. Korzystanie z tej formy pomocy ma na celu poprawić jakość życia poprzez podejmowanie różnych działań na korzyść uczestnika w celu wyrównania jego szans.
- Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania – mają na celu zaspokajanie codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza, pielęgniarkę oraz w miarę możliwości również zapewnienie kontaktu z otoczeniem. Usługa jest częściowo odpłatna.
- Sąsiedzkie Usługi Opiekuńcze – są przeznaczone dla osób samotnych. Wsparcia mogą udzielić osoby zaufane, nie będące członkiem rodziny uczestnika, które nie posiadają kwalifikacji opiekuna. Usługa jest częściowo odpłatna.
- Specjalistyczne usługi opiekuńcze – to usługa opiekuńcza w miejscu zamieszkania. Usługa jest przeznaczona dla osób, które ze względu na swoje schorzenie wymagają dodatkowo specjalistycznej opieki, takie jak: specjalisty ds. ćwiczeń usprawniających, realizującego zalecenia fizjoterapeutyczne, czy też logopedy. Usługa jest częściowa odpłatna.
- Asystenckie Usługi Opiekuńcze – usługa dedykowana jest osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zadaniem asystenta jest pomoc uczestnikowi w zadaniach życia codziennego i przygotowania go do jak największej samodzielności życiowej. Asystent może również pomagać osobie w realizowaniu zadań zawodowych lub w edukacji. Usługa jest częściowo odpłatna.
- Usługi teleopiekuńcze – polegające na przekazaniu opaski telemedycznej, która posiada geolokalizator, monitoruje funkcję życiowe oraz umożliwia szybkie wezwanie służb ratunkowych.
- Wsparcie towarzyszące: usługa zapewnienia posiłków, usługa transportu, usługa sprzątania,
- Poradnictwo specjalistyczne – kierowane do osób wymagających wsparcia oraz opiekunów faktycznych,
- Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego – do dyspozycji uczestników projektu jest następujący sprzęt: łóżka rehabilitacyjne, materac przeciwodleżynowy, wózki inwalidzkie, rowerki stacjonarne, balkoniki pachowe, krzesła prysznicowe.
Gmina Uniejów jako partner w projekcie wykonuje takie zadania jak:
- Praca socjalna – dla uczestników projektu z terenu Gminy Uniejów
- Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania dla 8 podopiecznych z terenu Gminy Uniejów
- Zatrudnia cztery opiekunki świadczące usługi opiekuńcze.
Osoby z Gminy Uniejów wymagające wsparcia w codziennym funkcjonowaniu Korzystają również z usług w ramach projektu realizowanych przez pozostałych partnerów.