24 lipca otwarto oferty w przetargu na roboty budowlane w ramach projektu pn. „Dywersyfikacja źródeł energii w Uzdrowisku Uniejów poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii”, dofinansowanego środkami pochodzącymi z Rządowego Funduszu Polski Ład / Program Inwestycji Strategicznych / edycja 4: Uzdrowiska. Przedmiotem podzielonego na dwie części zamówienia jest budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 0,7 MW na potrzeby zasilania oczyszczalni ścieków w Uniejowie oraz rekonstrukcja otworu geotermalnego PIG/AGH-1, z którego pozyskiwane będzie ciepło do ogrzewania.
W dniu otwarcia ofert Zamawiający poinformował, że na sfinansowanie wykonania robót geologicznych w ramach drugiej części zamówienia zamierza przeznaczyć kwotę 2 mln zł. We wskazanym czasie, w ramach postepowania złożono trzy oferty na realizację drugiej części ww. zamówienia, od przedsiębiorstw:
- UOS DRILLING S.A. z Warszawy na kwotę 17.484.954,30 zł;
- Algeo Sp. z o.o. z Grabownicy Starzeńskiej na kwotę 5.263.047,- zł
- EXALO DRILLING S.A. z Piły na kwotę 5.699.820,- zł
Po przeanalizowaniu złożonych ofert, których ceny znacznie przewyższają kwotę jaką Zamawiający zamierzał i mógł przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, podjęto decyzję o unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia w zakresie Części 2: Wykonanie robót geologicznych tj. rekonstrukcja otworu Uniejów PIG/AGH-1. w ramach projektu pn.: „Dywersyfikacja źródeł energii w Uzdrowisku Uniejów poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii”. W związku z tym, wkrótce postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego zostanie powtórzone.
Przedmiot zamówienia
Zamówienie w części drugiej polega na wykonaniu robót geologicznych w celu rekonstrukcji otworu geotermalnego PIG/AGH-1, z którego pozyskiwane będzie ciepło do ogrzewania. Otwór ujęty w zamówieniu znajduje się w Uniejowie, w odległości 1120 metrów na północny wschód od czynnego odwiertu PIG/AGH-2 zlokalizowanego przy siedzibie gminnej spółki Geotermia Uniejów im. S. Olasa. Otwór odwiercono w 1990 r. do głębokości 2065 m p.p.t. W roku 2000 wykonano w nim zabiegi intensyfikacyjne dla poprawy chłonności odwiertu, uzyskując wówczas zatłaczanie na poziomie 67 m³/h, przy ciśnieniu 7,1 bara.
Szczegółowy zakres robót geologicznych do wykonania w otworze PIG/AGH-1 obejmuje:
- demontaż wiaty lub jej części, w celu uzyskania dostępu do głowicy otworu,
- zdławienie ewentualnego samowypływu przez zatłoczenie odpowiednio sporządzonej solanki,
- demontaż głowicy otworu,
- montaż urządzenia wiertniczego z lewym obiegiem płuczki,
- szablonowanie i udrożnienie otworu przewodem wiertniczym (w przypadku, kiedy szablon nie zejdzie do głębokości ok. 2065 m p.p.t.),
- wycięcie i usunięcie z otworu rur okładzinowych do gł. 50 m; ew. docementowanie rur,
- perforację rur okładzinowych na długości 60 m w wybranych trzech interwałach po około 20 m,
- odpłukanie, a następnie kwasowanie strefy sperforowanej do spodu otworu,
- odpłukanie ewentualnego zasypu w otworze,
- wyciągnięcie przewodu wiertniczego,
- pompowanie oczyszczające i pompowanie badawcze otworu,
- demontaż urządzenia wiertniczego,
- montaż nowej głowicy i połączenie jej z rurociągiem tłocznym,
- montaż wiaty osłaniającej głowicę otworu.
Zakres zamówienia obejmuje wykonanie niezbędnych działań instytucjonalnych i administracyjnych wraz z uzyskaniem wymaganych decyzji – plan ruchu zakładu.
(MB)