W dniach 16-23 lipca uczniowie z gminy Uniejów, na zaproszenie Fundacji im. Wacława Felczaka, uczestniczyli w obozie szachowym na Węgrzech.
Najważniejszym zadaniem fundacji jest pogłębianie polsko-węgierskiej tradycji i dziedzictwa oraz pielęgnowanie przyjaźni, która przetrwała dramatyczne wyzwania przeszłości i okazała się trwała w wolności, dlatego też wybór miejsca obozu nie był przypadkowy. Piękny kurort nad Balatonem – Balatonboglár jest miejscem bardzo ważnym dla historii Polski, bowiem tutaj w czasie II wojny światowej funkcjonowało polskie gimnazjum, w którym uczyły się dzieci polskich uchodźców. Uczestnicy obozu mieli okazję wędrować śladami swoich przodków, odwiedzić polską izbę pamięci w domu Fischla oraz zobaczyć kryptę z prochami ks. Béli Vargi.
Młodzi szachiści oprócz historii chłonęli wiedzę szachową, którą profesjonalnie, w czasie codziennych czterogodzinnych sesji serwował im zaprzyjaźniony z Uniejowem Walery Miko. Nasi uczniowie okazali się wprawnymi graczami, podczas turnieju szachowego na około 50 uczestników trzech z nich znalazło się w pierwszej dwunastce. Jednak nie chęć wygrywania była tu najistotniejsza, ale spotkanie człowieka z człowiekiem poza barierą języka, wieku, płci, narodowości, religii oraz kultura współbycia oparta na szacunku, rozwoju i umiejętności przegrywania, dyscyplinie oraz strategii myślenia.
Program obozu był wypełniony po brzegi, więc polskie dzieci przywiozły do domów nie plecak, a wór pełen wrażeń, a w nim: codzienne kąpiele w Balatonie, rejs statkiem, przejażdżka letnim torem bobslejowym, koncert organowy, pobyt na wieży widokowej, dyskoteka, gry i zabawy animacyjne, wieczór bajek polskich i węgierskich.
Piękna idea integracji młodych Polaków i Węgrów została spełniona. A to dopiero początek naszej wspólnej przygody, ponieważ w czasie wyjazdu zakiełkowała myśl o partnerstwie szkół.
Fundacja pokryła koszty pobytu uczestników i programu obozu, natomiast koszt przejazdu został sfinansowany przez Urząd Miasta w Uniejowie.
Anna Gazda, Maciej Klata, Joanna Wicherkiewicz
Fot. arch. Fundacja im. Wacława Felczaka.