W tym roku, w niedzielę 22 stycznia przypadała 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Aby uczcić tą ważną dla naszego Narodu rocznicę największego i najdłużej trwającego XIX w. zrywu narodowowyzwoleńczego spod rosyjskiego jarzma niewoli, gmina Uniejów przyłączyła się do akcji zainaugurowanej przez Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi pn. „Znicz dla Powstańca”.
Celem inicjatywy było upamiętnienie poległych Powstańców Styczniowych, walczących o upragnioną wolność, na terenie województwa łódzkiego, poprzez zapalenie symbolicznego Znicza Pamięci na Ich mogiłach.
Jako miejsce oddania hołdu Bohaterom walczącym o naszą niepodległość wybraliśmy Wilamów, w którym znajduje się mogiła Powstańców Styczniowych poległych 20 sierpnia 1863 roku w bitwie pod Czepowem.
Do obchodów przyłączyła się Parafia pw. św. Wojciecha i Stanisława w Wilamowie, Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wilamowie, Harcerze z Gromady „Wilamowskie Orły”, Ochotnicze Straże Pożarne w Wilamowie i Cichmianie, Sołtysi Wilamowa i Czepowa oraz mieszkańcy parafii.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta sprawowana przez ks. Proboszcza Piotra Siołkowskiego w intencji poległych Powstańców, za Ojczyznę i pokój na świecie.
– Dzisiaj przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Pragniemy w tej Mszy Świętej polecić modlitwie Tych, którzy podjęli wówczas nierówną walkę przeciwko wielkiemu Imperium Rosyjskiemu, pragnąc uwolnić się z kajdan okupanta i polegli w walce. Także Tych, którzy zostali wywiezieni na Sybir czy zostali straceni w związku z działalnością Powstania Styczniowego.
Ks. Proboszcz przytoczył kilka faktów historycznych dotyczących powstania:
– Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone Manifestem 22 stycznia 1863 roku, wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864[c], zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane.
Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tys. osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak też w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa. W niektórych rejonach ziem zabranych, np. na Żmudzi i rozrzuconych ośrodkach na Białorusi i w Inflantach Polskich zryw przybrał charakter masowy. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną powstańców, z których ok. 10-20 tysięcy poległo w walkach, blisko 1 tys. stracono, ok. 38 tys. skazano na katorgę lub zesłanie na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Wojska rosyjskie pacyfikowały powstanie z dużą determinacją i okrucieństwem. Miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, były palone, zdarzały się również przypadki rzezi ludności cywilnej. Niszczono dobra kultury, np. spalono archiwum Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu. Wilno zostało spacyfikowane przez oddziały Murawjowa Wieszatiela, na Litwie zginęło 10 tys. szlachty polskiej na ogólną liczbę 40 tys.
Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny, gdzie wspólnie zaśpiewali Hymn Narodowy, harcerze zapalili znicze, a następnie zostały złożone wiązanki kwiatów przez ks. proboszcza, władze miasta i gminy – Zastępcę Burmistrza Uniejowa – Mirosława Madajskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Uniejowie – Tomasza Wójcika, sołtysów Wilamowa i Czepowa – Krystynę Maj i Stanisława Pietrzaka, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wilamowie – Edytę Miśkiewicz, Prezesów OSP w Wilamowie i Cichmianie – Krzysztofa Troczyńskiego i Ireneusza Karasiewicza.
Uruchomiony z wozu strażackiego sygnał syreny strażackiej był oddaniem hołdu uczestnikom powstańczego zrywu.
Na zakończenie obchodów głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie, który podziękował ks. Proboszczowi, Pani Dyrektor, druhom i druhnom strażakom, młodzieży szkolnej oraz całej społeczności parafii Wilamów za obecność i wyrażenie szacunku wobec Tych, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce.
Dzięki odwadze, determinacji i poświęceniu życia ówczesnych pokoleń możemy żyć w suwerennym kraju, co zasługuje na szczególną pamięć i oddanie należnego szacunku poległym Powstańcom.
Cześć Ich Pamięci!
(MP)