Podczas gdy w Uniejowie odbywa się dwudniowa, międzynarodowa konferencja naukowa o Niematerialnym Dziedzictwie Kulturowym, w imieniu władz gminy Ujazd serdecznie zapraszamy na konwersatorium „Partnerstwo dla dziedzictwa”, które odbędzie się 25 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Działalności Kulturalnej w Ujeździe. W trakcie wydarzenia nastąpi oficjalnie przypieczętowanie współpracy partnerskiej między naszymi gminami.
Ujazd, Uniejów, a także gminę Leśnica łączy tradycja układania kwietnych dywanów na Procesję Bożego Ciała. Starania o wspólny wpis na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości dały początek nawiązaniu kontaktu między samorządami, a z czasem również pogłębieniu współpracy – już nie tylko na potrzeby opracowania wniosku do Komitetu UNESCO, lecz także w zakresie wymiany cennych doświadczeń, organizacji wizyt studyjnych czy konferencji. Przyszłotygodniowe wydarzenie będzie właśnie jednym z takich owoców wspólnego działania.
Konwersatorium poprzedzi o godzinie 10⁰⁰ konferencja prasowa połączona z otwarciem wystawy „Kwietne dywany – gdy wiara stała się tradycją”, opracowanej przez Fundację „Dla dziedzictwa”. W obecności mediów włodarze gmin podpiszą dokumenty określające ramy współpracy między gminami Ujazd i Uniejów.
Część konferencyjną rozpoczną wystąpienia samorządowców, którzy przedstawią reprezentowane przez siebie gminy i opowiedzą o kwietnej tradycji kultywowanej na ich terenie. Jako pierwszy, burmistrz Ujazdu i gospodarz wydarzenia Pan Hubert Ibrom, następnie nasz burmistrz Pan Józef Kaczmarek i – jako ostatni – burmistrz Leśnicy Pan Łukasz Jastrzembski. Wprowadzeniem do właściwej tematyki konferencji zajmie się Pani Profesor Katarzyna Smyk – przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a naukowo – doktor habilitowana, profesor uczelni w Instytucie Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie, językoznawczyni, kulturoznawca, folklorystka. Badaczka kultury tradycyjnej i posttradycyjnej, obrzędów, zwyczajów, wierzeń, tekstów folkloru i sposobów ich funkcjonowania we współczesnej kulturze polskiej. Spycimierskie Boże Ciało stało się dla Pani Profesor przedmiotem zainteresowania oraz badań nad różnymi aspektami ponad 200-letniej tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, pielęgnowanej i wciąż rozwijanej. Bardzo dobra współpraca parafialnego stowarzyszenia ze Spycimierza i gminy Uniejów z prof. Katarzyną Smyk zaowocowała publikacją artykułów naukowych, pionierskim wydawnictwem naukowym pt. „Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu – raport z badań i rekomendacje do planu ochrony” (2020), monografią pt. „Obrzęd jako tekst kultury” (2021), a w najbliższy piątek swoją premierę będzie miała nowa praca zbiorowa, wydana w druku jako „Drugi rocznik Spycimierski” (2022).
Bogaty program konferencji nie ogranicza się do monologów – w otwartej dyskusji przedstawiciele społeczności związani z podtrzymywaniem tradycji kwiatowych będą się mogli wymienić swoimi spostrzeżeniami oraz skierować pytania do ekspertów. Ponadto, przewidziano też premierę filmu „Kwietne dywany – z miłości do Boga” zrealizowanego przez Sławomira Mielnika oraz prezentację dedykowanej witryny internetowej www.kwietnedywany.pl. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak bez uszczerbku dla sacrum prowadzić animację kulturalną, będącą formą promocji tradycji kwietnych dywanów. Natomiast prezentacja Pana Andrzeja Szoszkiewicza (również od dawna związanego z Uniejowem) przedstawi holistyczne podejście do kwietnej tradycji w Spycimierzu i jednocześnie zakończy część konferencyjną wydarzenia.
Po drugiej przerwie nastąpi rozstrzygnięcie konkursu cukierniczego pn. „Słodki dywan kwietny”. Jury wybierze najlepszy wypiek spośród 14 zgłoszonych wyrobów cukierniczych.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy w piątek, 25 listopada br. do Sali Widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka działalności Kulturalnej w Ujeździe.
(MB)