Uzyskane przez Uniejów w 2008 r. świadectwa potwierdzające korzystne dla zdrowia właściwości wody geotermalnej i klimatu dały zielone światło do dalszych etapów ubiegania się o status uzdrowiska. Od 2012 r. miasto posiada – jako pierwsze w Polsce – status uzdrowiska termalnego.
Lecznicza solanka
Uniejowska solanka, wydobywana z głębokości ponad 2 km, ma temperaturę 68°C. Jest to woda mineralna chlorkowo-sodowa posiadająca właściwości lecznicze potwierdzone wymaganymi świadectwami. Minerały, które są wyjątkowo cenne, to m.in.: chlorek sodu (wspomaga leczenie chorób dermatologicznych i ma bardzo dobry wpływ na przemianę materii), jodki i fluorki (nieocenione przy kuracjach pitnych związanych z niedoborami jodu i fluoru), kwas metakrzemowy (wykazuje korzystne działanie dla uwodnienia skóry i poprawy elastyczności, a także pomaga w redukcji zmarszczek i cellulitu).
Najmłodsze polskie uzdrowisko powstało praktycznie od podstaw i nadal się rozbudowuje dzięki przemyślanej wizji rozwoju i dynamicznym przedsiębiorcom. Śmiałe inwestycje w rozwój turystyki i różnorodne sposoby wykorzystania wody geotermalnej spowodowały rozkwit miasta.
Termalne eldorado
Symbolem Uniejowa jest nowoczesny i systematycznie rozbudowywany kompleks termalno-basenowy „Termy Uniejów” obejmujący m.in. baseny kryte, baseny otwarte, zespół odnowy biologicznej, restaurację oraz klub z kręgielnią. Baseny wypełnione wodą termalną zostały tak zaprojektowane, że zarówno młodzi, jak i starsi znajdą tu coś dla siebie. Kąpiel w solance wydobywanej z głębokości ponad 2 km odpręża, nawilża, rozgrzewa ciało, łagodzi zmęczenie i stres. Przez cały rok można korzystać z atrakcji dostępnych na świeżym powietrzu, m.in. podgrzewanych basenów solankowych, basenów rekreacyjnych z masażami, wyspy z jacuzzi, „dzikiej rzeki” czy dziecięcych basenów ze zjeżdżalniami i brodzikami, a także bufetu wodnego. Wewnątrz kompleksu na piętrze znajduje się restauracja. Dodatkową atrakcją miejsca jest to, że z nowoczesnych basenów roztacza się imponujący widok na zamek i park. Estetyka i klimat miejsca sprzyjają więc relaksowi i dobrej zabawie.
Goście nocujący na terenie Uniejowa dłużej niż jedną dobę, od których zostaje pobrana opłata uzdrowiskowa, mogą skorzystać z 20% zniżki wstępu do kompleksu „Termy Uniejów”. Warunkiem wzięcia udziału w promocji jest okazanie się imiennym dowodem uiszczenia opłaty i aktualnym dokumentem tożsamości.
Relaks i zabiegi z wykorzystaniem wody geotermalnej możliwe są m.in. w czterogwiazdkowych hotelach: Aparthotel „Termy Uniejów”, Medical SPA Lawendowe Termy oraz Hotel Uniejów eco Active & Spa, a także w obiekcie sanatoryjnym Uzdrowisko Uniejów Park.
Najnowsze inwestycje prowadzone w strefie uzdrowiskowej to piesza ścieżka terapeutyczna, ścieżka pieszo-rowerowa i przystań kajakowa. Nowe oraz już istniejące (termalny plac zabaw, siłownia terenowa) miejsca rekreacji łączy ciąg spacerowy „Bulwary Nadwarciańskie”, który w okolicy plaży oraz zamku poszerzono o pomosty pływające na wodzie.
Kropla zdrowia
Uzdrowisko Uniejów łączy w sobie aspekt młodości, nowoczesności i profesjonalizmu – mówi dr n. med. KATARZYNA KREKORA, specjalista rehabilitacji medycznej, specjalista balneologii i medycyny fizykalnej, lekarz naczelny Uzdrowiska Uniejów
W tym roku mija 10 lat, odkąd Uniejów wraz z przyległymi sołectwami posiada status uzdrowiska. Czy w tym czasie Uzdrowisko Uniejów zbudowało już sobie odpowiednią markę? Jak jako lekarz naczelny uzdrowiska ocenia Pani jakość świadczeń udzielanych przez lokalne zakłady lecznictwa uzdrowiskowego?
dr Katarzyna Krekora: Przez 10 lat Uzdrowisko Uniejów rozwijało się w oparciu o nowoczesną wiedzę i zdobycze techniczne medycyny uzdrowiskowej. Mimo że jest nadal młodym uzdrowiskiem, wpisało się w polską medycynę uzdrowiskową dobrą opinią, jaką wystawiają mu przede wszystkim licznie korzystający z jego oferty kuracjusze. Bogata baza hotelowa, zróżnicowana oferta lecznicza oraz wysoka jakość świadczeń uzdrowiskowych, zgodna z najnowszymi standardami medycyny uzdrowiskowej, sprawiają, że korzystający z uzdrowiska chętnie do niego wracają. Uzdrowisko Uniejów łączy w sobie aspekt młodości, nowoczesności i profesjonalizmu.
Głównym bogactwem Uniejowa jest woda termalna. To ważne odnawialne źródło energii dla miasta oraz jeden z najważniejszych czynników zapewniających usługi uzdrowiskowe. Jakie właściwości lecznicze ma woda geotermalna z Uniejowa?
Słona woda z Uniejowa jest wydobywana z głębokości dwóch kilometrów. Jej temperatura u źródła ma około 68 stopni Celsjusza. To właśnie wysoka temperatura sprawia, że jest to woda termalna, a o Uniejowie mówimy jako o pierwszym polskim uzdrowisku termalnym.
Woda z Uniejowa pod względem chemicznym jest wodą chlorkowo-sodową (stężenie 0,66%), co uprawnia do używania określenia „woda słona”. Poza chlorkiem sodu zawiera wapń, magnez, wodorowęglany, związki siarki, żelazo, brom, jod, potas, fluor i kwas metakrzemowy. Temperatura i skład wody decydują o jej właściwościach leczniczych.
Woda ta zastosowana do kąpieli o określonej temperaturze dzięki współdziałaniu rozpuszczonych soli mineralnych wpływa na organizm, zmniejszając napięcie mięśni i odczucie bólu, co znajduje zastosowanie zwłaszcza w schorzeniach narządu ruchu. W kuracji pitnej woda wspomaga sekrecję w przewodzie pokarmowym oraz stymuluje przemianę materii. Podczas inhalacji oczyszcza drogi oddechowe.
Jacy pacjenci (z jakimi schorzeniami) szczególnie mogą liczyć na poprawę zdrowia podczas pobytu w uzdrowisku?
Z leczenia uzdrowiskowego w Uniejowie mogą korzystać pacjenci z chorobami przewlekłymi, w okresie rekonwalescencji po chorobach ostrych oraz po urazach. Oczywiście, aby mówić o leczeniu, powinno być ono zlecone przez lekarza w postaci zlecenia-recepty. W Uzdrowisku Uniejów poza zabiegami z wykorzystaniem wody leczniczej pacjenci korzystają z ćwiczeń i nowoczesnej medycyny fizykalnej, jak zabiegi laserem, elektroterapia, terapia polem magnetycznym.
Główne dobro lecznicze Uniejowa, czyli termalną wodę słoną, należy stosować w określony sposób, w zależności od wskazań. Woda uniejowska jest stosowana w postaci kąpieli, kuracji pitnych i inhalacji.
Przy czym kąpiele indywidualne w wannach oraz zbiorowo w basenach leczniczych są najczęściej wykorzystywaną metodą uzdrowiskową. Podstawowe wskazania do kąpieli obejmują choroby ortopedyczno-urazowe i neurologiczne. Z tej formy leczenia najczęściej korzystają pacjenci np. po urazach, po protezoplastykach, z chorobami zwyrodnieniowymi, z chorobami reumatoidalnymi, po udarach, z chorobą Parkinsona.
Drugą grupę stanowią pacjenci z otyłością, zaburzeniami metabolizmu i zaburzeniami przewodu pokarmowego. Wówczas woda uniejowska stosowana jest w kuracjach pitnych.
Trzecią grupę stanowią pacjenci z chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych. Są to pacjenci z zapaleniami krtani, osoby z zaburzeniami emisji głosu, z przewlekłymi zapaleniami dróg oddechowych. Znaczną grupę wśród tych pacjentów stanowią nauczyciele. Ta grupa stosuje inhalacje z wody uniejowskiej.
Należy dodać, że poza zastosowaniem leczniczym woda uniejowska posiada właściwości wykorzystywane w medycynie estetycznej. Korzystanie z zabiegów poprawia stan skóry, zwiększa jej elastyczność i uwodnienie, zmniejsza objawy naturalnego procesu starzenia.
Dzięki ogrzewaniu dużej części budynków energią ciepłej wody z wnętrza Ziemi powietrze jest tu czystsze. A to także pozwala budować odpowiedni klimat dla działalności uzdrowiskowej. Czy w tym zakresie także można pozytywnie ocenić Uzdrowisko Uniejów?
Tak, Uniejów wykorzystuje wodę termalną do ogrzewania budynków, dzięki czemu zmniejsza się emisja zanieczyszczeń powietrza z innych źródeł ciepła. To proekologiczne podejście Uniejowa oceniam pozytywnie. Jest to istotny wkład na przyszłość, wspierający utrzymanie na niezmienionym poziomie leczniczych właściwości klimatu oraz zasobów naturalnych Uzdrowiska Uniejów.
Rozmawiał Jerzy Gontarz