94 zgłoszenia – to wynik II Konkursu Nasz Zabytek w województwie łódzkim. Podczas trwającego 3 tygodnie naboru zgłoszeń, lokalne społeczności przesyłały do Fundacji swoje pomysły na funkcję społeczną zespołu dworku w Uniejowie. Obiekt ten zwyciężył w I Konkursie Nasz Zabytek.
Pomysł na zabytek
Dostosowanie budynku dla osób z niepełnosprawnością, dzienny dom międzypokoleniowy, sala kinowa, a nawet grota solna i basen solankowy. To tylko kilka przykładów pomysłów zgłoszonych przez lokalną społeczność dla dworku w Uniejowie w II Konkursie Nasz Zabytek.
Co dalej?
Zgłoszone pomysły pokazują potrzeby lokalnych społeczności. Fundacja wszystkie je przeanalizuje, a ostatecznego wyboru dokona wspólnie z właścicielem zwycięskiego zabytku, po zasięgnięciu opinii konserwatora zabytków.
– Lokalna społeczność skupiona wokół dworku w Uniejowie wykazała się dużym zaangażowaniem, ale i pomysłowością. Być może nie wszystkie pomysły będą możliwe do realizacji, niemniej fundacja będzie ambasadorem mieszkańców – mówi Brygida Ślabska, prezes Zarządu Fundacji Most the Most i podkreśla: – Zależy nam, żeby dodatkowe funkcje, jakie budynek będzie pełnić po rewaloryzacji, jak najbardziej były dopasowane do potrzeb lokalnej społeczności. To okoliczni mieszkańcy dali impuls do pozytywnych zmian i oni będą korzystać z tego miejsca przez kolejne lata.
Po wyborze najlepszych pomysłów i podpisaniu umowy z właścicielem zabytku Fundacja przyzna dofinansowanie na jego rewaloryzację i dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Wysokość dotacji sięgnie nawet 1 000 000 PLN.
Klucz do realizacji projektu
Lokalna społeczność z okolic dworku w Uniejowie przekonała się, że zaangażowanie w konkurs Nasz Zabytek ma sens. Ich zabytek zwyciężył w I Konkursie i zgłaszający mogą czuć się dumni ze swojego działania. Teraz mieli szansę, żeby zaproponować pomysły, które będą niosły pozytywne efekty dla ich małej ojczyzny. Aktywna postawa mieszkańców oraz otwartość i gotowość na współpracę właściciela zabytku, czyli Gminy Uniejów, oraz zarządcy budynku, czyli Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, to klucz do realizacji wartościowego projektu. Wraz ze wsparciem Fundacji Most the Most tworzą znakomite warunki do przywrócenia świetności zgłoszonego zabytku oraz do realizacji wspaniałych inicjatyw społecznych.
O konkursie
Konkurs „Nasz Zabytek” to projekt o charakterze regionalnym i lokalnym; ogłaszany sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo konkurs objął wszystkie województwa każdego roku. Fundacja Most the Most przeprowadziła już konkursy w województwach: dolnośląskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim. Wkrótce zostaną wybrane zwycięskie zabytki w województwach: lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim (I Konkurs). W kolejnych miesiącach 2022 r. będą sukcesywnie ogłaszane konkursy w innych województwach. Zgłaszane w konkursie zabytki można obejrzeć na mapie zabytków na stronie Fundacji Most the Most: https://mostthemost.pl/mapa-zabytkow/.
O Fundacji Most the Most
Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.