Każdego lata (począwszy od 2018 r.) gmina Uniejów jest gospodarzem proekologicznego wydarzenia EARTH FESTIVAL – nie inaczej będzie w te wakacje. Festiwal dla Ziemi to czas wzajemnych inspiracji, dzielenia się pozytywną energią i przekonaniem, że każda, choćby najmniejsza codzienna decyzja ma znaczenie. Poprzez liczne atrakcje pokazuje, co każdy z nas może zrobić dla środowiska. W ramach imprezy zapraszamy Mieszkańców i Gości do eko-miasteczka, pełnego edukacyjnych aktywności dla dzieci i dorosłych, po zachodzie słońca rusza kino plenerowe, a zwieńczeniem dwudniowego wydarzenia jest koncert Gwiazdy dla Czystej Polski, transmitowany na żywo w telewizji Polsat.
W związku z planowanymi kolejnymi edycjami Festiwalu w rozszerzonej formule, zaprosiliśmy do współpracy studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, których poprosiliśmy o przygotowanie projektów instalacji dla przestrzeni miejskiej, będących formą artystycznej wypowiedzi, zgodnej z ideą troski o przyszłość naszej planety. Prace powstały w Pracowni działań artystycznych dla krajobrazu, prowadzonej przez prof. dr. hab. Marka Saka, dzięki przychylności Pana Rektora, dr Przemysława Wachowskiego. Jest to kontynuacja wieloletniej, bliskiej współpracy gminy Uniejów z Uczelnią.
Pracę nad projektami poprzedziła wizja lokalna. Na zaproszenie burmistrza Józefa Kaczmarka studenci I roku studiów magisterskich Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz przyjechali do Uniejowa w październiku ubiegłego roku. Włodarz osobiście oprowadził grupę artystów po uzdrowisku, omawiając jego historię i kontekst ekologiczny zadania. Studenci poznali wówczas przestrzeń miejską, dokonali niewielkich pomiarów i tak zainspirowani, przygotowali dla Uniejowa 15 projektów, które mamy przyjemność zaprezentować w niniejszym artykule.
Karolina Kowalczyk
Jest to w pełni ekologiczna „łąka kwietna”, stworzona z wyplecionych z wikliny elementów. Do powstania takich kwiatów wykorzystuje się młode pędy wierzby, które muszą przejść dalszą obróbkę (korowanie). Tak przygotowana wiklina nadaje się do obróbki manualnej. Materiał wpisuje się w ideę zero waste, po eksploatacji można go z łatwością zutylizować.
Aleksander Siąkała
Projekt umiejscowiony na malowniczych Bulwarach nadwarciańskich zakłada stworzenie unikatowych plecionych obrazów. Centralnym punktem przedsięwzięcia są kamienne gabiony, które nie tylko stanowią solidne fundamenty dla instalacji, ale również harmonijnie współgrają z otaczającą naturą. Projekt kładzie nacisk na zaangażowanie społeczności lokalnej w tworzenie ekologicznych dzieł sztuki, dzięki czemu powstają różnorodne wzory, a każda instalacja staje się unikatowym wyrazem kreatywności wielu twórców. To nie tylko sztuka, lecz również historia, tkana przez ręce społeczności.
Materiały używane do stworzenia instalacji są zdecydowanie ekologiczne, co podkreśla zrównoważony charakter projektu. Surowa wiklina, formowana za pomocą mosiężnego drutu, nie tylko dodaje naturalnego uroku, ale także mieni się w słońcu, przynosząc uczucie subtelnej magii i migotania. Kompozycje zawarte w projekcie są inspirowane nurtem rzeki Warty, wzorami odnalezionymi w naturze (interpretacja słojów drzewa), herbem Uniejowa oraz promieniami słońca.
Anna Nita
Kolejna dekoracja proekologiczna także znajduje się przy Bulwarach nad rzeką Wartą. Zaprojektowany obiekt jest złożony z gałęzi, pomalowane na brązowy kolor. Konstrukcja dekoracji jest zamontowana do ławek za pomocą sznurków. Całość tego projektu uatrakcyjnia publiczną przestrzeń relaksacyjną.
Julia Ton
Projektowana dekoracja proekologiczna znajduje się w Parku Zamkowym, na terenie strefy uzdrowiskowej. Do stworzenia jej zaangażowane będą dzieci i młodzież z lokalnych szkół i przedszkoli. Początkowo, zostaną przez nich zebrane patyczki i gałązki, które spadły wcześniej z drzew. Następnie ułożone z nich będą kręgi na kształt ściętych pni drzew, symbolizujących jak ważną rolę odgrywają drzewa w naszym ekosystemie. W zależności od długości trawy na jakiej będą ułożone, okręgi będą się w niej chować, a nawet zanikać.
Kacper Ćwir
Dekoracja dla miasta Uniejów ma na celu propagowanie ważnych idei, które jako czytelnicy książek zabieramy ze sobą. Instalacja składa się z dwóch elementów. Pierwszym są żółte i niebieskie wstążki, nawiązujące do herbu miasta, ułożone w ciągi grup, mieszczące się w danych sekcjach 12, 24, 36… Nadrukowano na nich cytaty ważne dla miasta. Druga część instalacji to siatka w metalowej ramie na 3 m wysokości, do której odwiedzający mogą przywiązać własną wstążkę z napisanym, ważnym dla nich tekstem.
Klaudia Król
Przedmiotem opracowania jest projekt proekologicznej dekoracji tężni na terenie miasta Uniejów. Wykorzystane materiały: drewno, bambus. Dodatkowo na szczycie zostały umieszczone panele fotowoltaiczne, które zasilają tężnie. Dekoracja zlokalizowana na terenie parku.
Eliza Łakoma
Projekt ukazuje fontannę, która powstaje pod wpływem ciśnienia wód termalnych z rur prowadzących z Term Uniejów. Rury ukryte są pod powierzchnią wody, a zdalnie sterowany system umożliwia kontrolowanie włączania i wyłączania fontanny. Fontanna przyjmuje formę anielską, z unoszącymi się skrzydłami, symbolizując odkrycie zasobów geotermalnych, które przyczyniły się do dynamicznego rozwoju społecznego i gospodarczego. Ta symboliczna figura reprezentuje opiekę nad losami regionu, analogicznie do anioła stróża, który podnosi się z wód rzeki. Dodatkowo, fontanna jest efektownie podświetlana, co nadaje jej atrakcyjności, szczególnie w godzinach wieczornych. Te delikatne świetlne akcenty sprawiają, że fontanna staje się nie tylko elementem krajobrazu, ale również magicznym punktem centralnym, który przyciąga uwagę mieszkańców i turystów. Całość projektu harmonijnie integruje się z otoczeniem, tworząc niepowtarzalne i atrakcyjne miejsce w sercu historycznej części Uniejowa.
Natalia Wójcik
Projekt pn. „NIE zapominaj o ekologii!” wykonany jest z zestawienia posuszu drzewnego oraz żywych kwiatów. Kolor kwiatów oraz ich obsadzenie symbolizuje cień żywego drzewa. Wybór roślin również nie jest przypadkowy. Wokół posuszu zasiane zostały niezapominajki, które charakteryzuje długowieczność i wytrzymałość. Roślina ta zazwyczaj rośnie dziko, co symbolizuje naturalność środowiska. Nazwa „niezapominajka”, niesie ze sobą znaczenie symboliczne, sugerując, że nie powinniśmy zapominać o ochronie przyrody i dbałości o naszą planetę. To stanowi inspirujący przekaz dla działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody.
Magdalena Jabrzyk
Rzeźba kamienna pokryta fragmentami połamanego lustra, która pomimo swojej stałej konstrukcji jest niepowtarzalna, a jej wygląd zmienia się ze względu na otoczenie, które odbija się w kawałkach lustra. To, co sprawia, że rzeźba staje się fascynująca, to nie tylko piękno samego dzieła, ale również przesłanie, które niesie. Każdy fragment lustrzanej mozaiki stanowi symboliczną reprezentację niezwykłego bogactwa i różnorodności świata naturalnego. Rzeźba staje się zwierciadłem natury, które odbija jej nieograniczone piękno, a wzrok zatrzymujący się na każdym fragmencie przypomina o ogromie i różnorodności, która nas otacza. To połączenie surowości kamienia z błyskiem lustra staje się metaforycznym wyrazem podziwu dla otaczającej nas przyrody.
Monika Więcek
Głównym celem projektu było opracowanie łatwej konstrukcyjnie i mobilnej dekoracji przestrzennej, ukrywającej trudne do przeobrażenia formy urbanistyczne, jak i architektoniczne, znajdujące się w pobliżu najważniejszych miejsc reprezentacyjnych miasta: w głównym miejscu komunikacji turystycznej, koło dworca PKS, OSP Uniejów i Urzędu Miasta. Konstrukcje pojedynczych liter, montowane na nóżkach stalowych wbudowanych w ziemię lub chodnik, stanowią w całości nazwę Uniejów. Obwiednia liter wykonana z metalu, wypełniona kamyczkami, matą podsiąkową i zabezpieczona siatką rabatową, podtrzymującą rośliny pnące np. bluszcz, czy bławatek pospolity.
Paula Jaroszewska
Projekt mobilnej tężni solankowej zakłada możliwość transportu obiektu w dowolne miejsce, z uwagi na swój nieduży rozmiar oraz fakt, że woda jest pobierana ze zbiornika wbudowanego w konstrukcję, a nie z gruntu. Pompa wypycha wodę do góry rurą główną, która następnie ścieka po gałęziach tarniny z powrotem do zbiornika. Proponowaną wyżej lokalizacją obiektu jest piesza kładka przez rzekę. Tężnia pełniłaby tam rolę swoistej „bramy”, prowadzącej z Term Uniejów na Rynek Miejski.
Weronika Toruch
Dekoracja w kształcie przeciętej lilii, zainspirowana została motywami, znajdującymi się w herbie miasta. Lilie na niebieskim tle zostały połowicznie odwzorowane w odbiciu tafli wód rzeki Warty, przecinającej miasto. Stelaż, umieszczony w większości na elementach konstrukcyjnych kładki lub mostu, wykonany został z siatki umożliwiającej przyłączenie do niej kwiatów.
Ariel Łuczak
W projekcie przewidziano umieszczenie w biegu rzeki Warty metalowych stelaży, które w części znajdującej się nad powierzchnią, mają kształt pływających po wodzie kaczek o wymiarach od 40 do 55 cm długości. Zaproponowano dwa warianty makiet – metalowe oraz plecione z wikliny, oba na metalowej ramie, pełne lub w formie obrysu.
Klaudia Winiarczyk
Dekoracja placu w Uniejowie zaproponowana w tym projekcie to połączenie pergoli i kwietników. Figury przestrzenne o różnych rozmiarach (100, 200 i 300 cm) mają kształt kwadratów, z których część obwodu stanowi siatka, podpora dla roślin pnących i zwisających, takich jak bluszcz. W miarę upływu czasu ta część konstrukcji się „zazieleni”, z pierwotnego kształtu pozostawiając fragment „nieporastalny”, wykonany z kwasoodpornej blachy.
Alicja Dobrowolska
Projekt ekologicznej dekoracji dla Uniejowa to wyjątkowe dzieła wykonane z wikliny i patyków. Celem było stworzenie elementu łączącego architekturę z otaczającą ją naturą. Dzieła te nie tylko doskonale wpisują się w krajobraz miasta, ale także podkreślają związek z lokalną przyrodą. Jest to więc nie tylko estetyczny dodatek, lecz również hołd dla tradycji rzemieślniczych, nadając niepowtarzalny charakter malowniczemu miasteczku.
(MB)