Kilka godzin temu zakończyliśmy akcję zwiedzania uniejowskich zabytków z przewodnikami. Była to doskonała okazja do poznania historii obiektów w towarzystwie osób, które na co dzień w ramach swoich pasji i wykonywanych zawodów zgłębiają ich tajemnice. A zwiedzić było można uniejowski zamek, kolegiatę oraz wiatraka koźlaka.
Akcję zwiedzania zabytków z przewodnikami organizujemy już po raz drugi i okazuje się, że po raz kolejny cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nie dziwi nas to, ponieważ uniejowskie zabytki są świadkami wielu wieków niezwykłej historii. Nierozerwalnie związane z arcybiskupami gnieźnieńskimi kryją w sobie wiele ciekawostek, o których większość nie miała okazji usłyszeć. Zdecydowanie młodsze, bo XIX -wieczne wiatraki koźlaki z Zagrody Młynarskiej również mają swoje tajemnice. Dumnie stojąc dowodzą o ważności świata danego młynarstwa i młynarzy.
W podróż po przeszłości obiektów zabrali nas trzej panowie: Andrzej Pietrzak, Krystian Piechowski oraz Filip Tomaszewski. W bramie Kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Uniejowie witał wszystkich Andrzej „Sanserus” – wieżomistrz oraz wielki miłośnik historii. Historię Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich opowiadał Krystian – młody człowiek zafascynowany przeszłością i historią. Natomiast w tajemniczy świat wiatraków wprowadzał grupy mr inż. architekt Filip Tomaszewski – projektant i kustosz Zagrody Młynarskiej.
Serdecznie dziękujemy Panom za to, że przez dwa dni dzielili się swoją wiedzą i oprowadzali grupy po uniejowskich zabytkach. Równie gorąco dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli skorzystać z oferowanych atrakcji. Cieszymy się, że nie odstraszyła Państwa pogoda. Dziękujemy za Państwa obecność i rozmowy. Niezmiernie miło było widzieć w grupie zwiedzających mieszkańców naszej gminy. To bardzo budujące, że chcieliście Państwo zgłębiać historie naszego miasta.
A z wszystkimi, którzy nie mogli do nas przybyć, mamy nadzieje zobaczyć się za rok.