W gminie Uniejów jest ich 11. Dzięki nieskończonym pokładom energii i zapału godnie promują lokalne tradycje nie tylko w sąsiednich miejscowościach, ale też na terenie całego kraju. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich spotkały się w Zagrodzie Młynarskiej, aby wymienić się swoimi doświadczeniami i ustalić wspólny plan działania na najbliższy sezon.
Pierwsza organizacja kobiet wiejskich, która funkcjonowała pod nazwą „Koło Gospodyń Wiejskich”, powstała w 1877 roku we Wsi Janisławice na ziemi rawskiej, w dzisiejszym województwie łódzkim.
Przez wiele kolejnych lat w Polsce pod tą samą nazwą działały dwie formy organizacyjne: koła gospodyń wiejskich przy kółkach rolniczych oraz koła gospodyń wiejskich zarejestrowane jako stowarzyszenia. Dopiero uchwalona w listopadzie 2018 r. ustawa o kołach gospodyń wiejskich wprowadziła trzecią, obowiązującą do dziś i doskonale nam znaną formułę. Od tej pory koła gospodyń wiejskich mają osobowość prawną poprzez rejestrację w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Z możliwości tej szybko skorzystały mieszkanki gminy Uniejów. Już w grudniu 2018 r. w naszej gminie zawiązało się aż 7 kół. Powstały one w miejscowościach: Orzeszków, Wielenin, Brzeziny, Człopy, Rożniatów, Wilamów oraz Spycimierz. Następne 3 koła rozpoczęły swoją działalność rok później (Felicjanów, Ostrowsko, Wielenin-Kolonia), a od roku 2020 funkcjonuje też KGW w Kuczkach. Wszystkie prężnie działają, wspaniale promując naszą gminę.
Przedstawicielki każdego z kół wzięły udział w poniedziałkowym spotkaniu, które zorganizowane zostało z inicjatywy Burmistrza Uniejowa – Józefa Kaczmarka. Uczestniczył w nim również dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie – Robert Palka.
Podczas zebrania gospodynie wymieniły się poglądami i doświadczeniami, a także przedstawiły swoje oczekiwania co do ich udziału w życiu kulturalnym gminy. Ustalone zostały szczegóły imprez gminnych organizowanych z udziałem pań. Padły też deklaracje wzajemnej współpracy i podejmowania kolejnych inicjatyw na rzecz promocji kół.
Spotkanie było również okazją do zaprezentowania działalności naszych KGW, która jest naprawdę imponująca. Panie nieustannie aktywnie działają na rzecz swoich lokalnych społeczności, organizują festyny dla dzieci i dorosłych, pokazy kulinarne, szkolenia i spotkania tematyczne, pielęgnując przy tym regionalne tradycje.
Reprezentantkami kół gospodyń biorących udział w zebraniu były:
- Koło Gospodyń Wiejskich „Orzechy” w Orzeszkowie – Małgorzata Charuba, Joanna Warych
- Koło Gospodyń Wiejskich „Włościanki” w Wieleninie – Barbara Nowak, Ewa Kolasa
- Koło Gospodyń Wiejskich „Brzózki” w Brzezinach – Anna Klimas, Grażyna Pilatowska
- Koło Gospodyń Wiejskich w Człopach – Beata Klimczak, Elżbieta Marciniak, Wioletta Wróblewska
- Koło Gospodyń Wiejskich „Rożniatowianki” w Rożniatowie – Gabriela Izydorczyk, Aneta Dziekańska, Dorota Korczyńska
- Koło Gospodyń Wiejskich w Wilamowie – Krystyna Maj, Dorota Kokorzycka, Joanna Gręda, Lilianna Polipowska
- Koło Gospodyń Wiejskich w Spycimierzu – Katarzyna Pełka, Mariola Urbankiewicz, Iwona Stempień
- Koło Gospodyń Wiejskich w Felicjanowie – Emilia Stempel, Agnieszka Marciniak, Żaneta Stempel
- Koło Gospodyń Wiejskich „Ostrowsko” – Jadwiga Urbaniak, Janina Jagieła
- Koło Gospodyń Wiejskich w Wieleninie Kolonii – Małgorzata Rosik, Karolina Powłoka, Karolina Graczyk
- Koło Gospodyń Wiejskich w Kuczkach – Dorota Nita, Marlena Skiera, Martyna Nowakowska
A.Ol.