Parafia Spycimierz bierze udział w międzynarodowej inicjatywie na rzecz zaprzestania wojny. W niedzielę 2 kwietnia wiele miejscowości w Europie i na świecie zsynchronizowało się, by ułożyć kwiatowy dywan, który będzie manifestem pokoju.
Z uwagi na trwającą wojnę na Ukrainie oraz inne konflikty zbrojne na świecie, Włoskie Stowarzyszenie Kwietnych Dywanów „InfiorItalia” we współpracy ze stowarzyszeniami: włoskim Città dell’infiorata oraz hiszpańskim Commissione Gestora Alfombristas del Camino di Santiago zaproponowały po raz kolejny globalną inicjatywę pod nazwą #Flowersofpeace (Kwiaty dla pokoju). To już druga edycja wydarzenia, które przewiduje realizację w tym samym dniu przez wszystkich uczestników przedsięwzięcia jednakowego obrazu kwiatowego o tematyce nawiązującej do pokoju i ludzkiej solidarności.
Jedna z piosenek prezentowanych na Festiwalu w San Remo nawiązując do wojny na Ukrainie mówi, że nigdy nie nastanie poniedziałek. Istotnie, dla wielu cywilów, uchodźców, dzieci, żołnierzy poniedziałek nigdy nie nadejdzie. Zamiast normalnego funkcjonowania, zmuszani są do opuszczania swych domów i ucieczki. Ich codziennością są zniszczone miasta i ciągły rozlew krwi. Poprzez naszą inicjatywę chcemy stanowczo powiedzieć, że nie godzimy się na taką rzeczywistość – podkreślają organizatorzy wydarzenia.
W ubiegłym roku światowy flash mob odbył się 10 kwietnia i obejmował ponad 100 krajów rozsianych po wszystkich kontynentach, w tym również Spycimierz, z tym, że parafia zaprezentowała kwiatowy manifest pokoju kilka tygodni później, przy okazji międzynarodowej konferencji „Dziedzictwo kulturowe: szanse i wyzwania dla samorządów”.
W tym roku, Spycimierz jako członek wspierający włoskiej InfioItalii również włączył włączył się w inicjatywę, a spycimierski dywan powstał już w piątek. Można go obejrzeć w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu.
Proponowany do ułożenia obraz jest dość prosty pod względem wzoru, jednak bardzo wymowny i jednoznaczny w swym przesłaniu. Każda miejscowość może go spersonalizować poprzez wstawienie nazwy lokalizacji czy kraju lub logotypu. Dopuszcza się także swobodny dobór potrzebnych do realizacji dywanu materiałów: kwiatów, elementów roślinnych, ryżu, trocin itp.
Wreszcie uczestnicy mają za zadanie jak najszerzej informować o inicjatywie za pomocą własnych kanałów np. prasy i mediów społecznościowych, aby przekaz wszystkich artystów był jednoznaczny i mocny.
Historia pokazuje, ze sztuka wielokrotnie wykorzystywana była jako narzędzie w służbie pokoju wykraczając daleko poza ramy wszelkich konfliktów. Jej funkcja jako kanału dla pacyfistycznych i antysystemowych wypowiedzi o zasięgu ogólnoświatowym jest w dzisiejszych czasach niezwykle istotnym zjawiskiem kulturowym.
Cieszymy się z udziału w projekcie. Ponadto, tegoroczna inicjatywa zbiega się z rocznicą śmierci Papieża Polaka, który był wielkim orędownikiem pokoju. Nie mieliśmy więc wątpliwości, gdzie ułożyć dywan. Wybraliśmy przestrzeń przy Jego popiersiu, które podarowane przez Watykan znajduje się w naszym Kościele. Nasz obraz jest głosem na rzecz pokoju, a jednocześnie hołdem dla Jana Pawła II – mówi Joanna Winnicka, prezes Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało”.
Spycimierski dywan kwiatowy na rzecz pokoju można oglądać w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu.
A. Ow.