Centrum „Spycimierskie Boże Ciało” czyli obiekt muzealny poświęcony tradycji układania kwietnych dywanów w Spycimierzu jest już prawie gotowe i wkrótce otworzy swoje podwoje zwiedzającym. Tymczasem, mieszkańcy Spycimierza mieli swoją premierę w Wielkanocny Poniedziałek, przez kilka godzin mogli zobaczyć placówkę na obecnym etapie realizacji.
Dokładna data nie jest jeszcze znana, ale można spodziewać się, że otwarcie muzeum nastąpi w sezonie letnim. Jak wszystko wygląda tuż przed oficjalną inauguracją działalności, w drugi Dzień Świąt Wielkanocnych sprawdzali mieszkańcy Spycimierza. Po niemal gotowym Centrum, oprowadzał dr Jędrzej Kałużny, historyk i regionalista.
Obiekt robi wrażenie. Jest nowoczesny. Oferuje atrakcje dla rodzin z małymi dziećmi, osób w średnim wieku i seniorów.
Zwiedzający znajdą tu tradycyjne wielkoformatowe fotografie, gabloty z eksponatami, ale również rozwiązania multimedialne jak choćby ekrany dotykowe, wirtualna przebieralnia, podłogi interaktywne itp. Dwie duże sale ekspozycyjne zajmujące dolną kondygnację poświęcone są tematyce kwietnych dywanów w Spycimierzu i na świecie, ale również niematerialnemu dziedzictwu. Na piętrze natomiast znajduje się strefa warsztatowa. Bez wątpienia wizyta w centrum będzie łączyć przyjemne i pożyteczne, oprócz wrażeń przyjemnych dla oka, dostarczy dużą dawkę wiedzy na temat tutejszego dziedzictwa, które od 2021 r. figuruje na prestiżowym, światowym zestawieniu UNESCO, ale również na temat dziedzictwa niematerialnego w ogóle, przybliżając Gościom inne tradycje z kraju i świata.
Zwiedzanie Centrum, w części dedykowanej kwietnej tradycji, przypomina wędrówkę po trasie Bożego Ciała z uwzględnieniem istotnych komponentów takich jak ołtarze i bramy z girlandami. W tworzenie niektórych kwietnych kompozycji włączyli się nawet sami mieszkańcy Spycimierza.
Zapytaliśmy kilkoro zwiedzających o ich wrażenia po wizycie w Centrum.
Jesteśmy zaskoczeni, ale w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Podoba nam się wielość i różnorodność rozwiązań i narzędzi wykorzystanych do przedstawienia tradycji. Kiedy pracujemy w dniu święta Bożego Ciała, jesteśmy niekiedy tak zajęci, że nie ma czasu, aby ze spokojem przyjrzeć się temu, co zostało wykonane. Tutaj w Centrum możemy zobaczyć tradycję z całym bogactwem szczegółów. Nie jest to jednak jakiś przesyt czy koloryzowanie, bo historia Bożego Ciała przedstawiona w obiekcie odwzorowuje wiernie historię naszego święta – mówią mieszkańcy.
Poniedziałkowe zwiedzanie Centrum stanowiło przedsmak tego, co już wkrótce stanie się ogólnodostępne. Tymczasem, Jędrzej Kałużny podkreśla, że ekspozycja nie jest jeszcze całkowicie kompletna i wkrótce zostanie uzupełniona o nowe elementy, aby otwarciu placówka prezentowała się w pełnej krasie.
A.Ow.