Ogólnopolską Konferencję Filmoznawczą zainaugurowano po raz 33., a po raz 2. w Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie. Czterodniowe wydarzenie rozpoczęło się w czwartek, 19 października konferencją poprowadzoną przez prof. Piotra Sitarskiego, który przywitał gości, partnerów i uczestników spotkania, a następnie wręczył dyplomy laureatom konkursu im. Profesor Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej na najlepszą pracę magisterską z zakresu kina polskiego lub edukacji audiowizualnej.
W imieniu władz miasta głos zabrał wiceburmistrz Uniejowa – Mirosław Madajski. Po otwarciu konferencji i wręczeniu nagród spotkanie z reżyserką Magdaleną Nieć poprowadził Arkadiusza Walczak. Następnie, po krótkiej przerwie kawowej, pan Arkadiusz przedstawił swój autorski wykład pn. „Społeczne i psychologiczne aspekty odbioru filmu przez młodych widzów na przykładzie utworów o tematyce wojennej i holokaust”. Natomiast wieczorem miały miejsce dwa seanse filmowe – „Miało cię nie być” (2023) Jakuba Michalczuka i „Czarny młyn” (2020) Mariusza Paleja.
33. Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza organizowana jest w zamku oraz w Domu Pracy Twórczej w Uniejowie w dniach 19-22 października 2023 r. Temat spotkania to „Kino (dla) dzieci i młodzieży. Młodzi w świecie filmu i mediów audiowizualnych”, dlatego też adresowane jest do nauczycieli i edukatorów pracujących z uczniami na wszystkich etapach nauczania. Podejmowane zatem zagadnienia związane są z utworami skierowanymi do młodego odbiorcy oraz twórczością młodych. W kręgu zainteresowania znajdują się zarówno tematy związane z psychologią i socjologią odbioru klasycznych oraz współczesnych utworów audiowizualnych skierowanych do dzieci i młodzieży, najnowsze polskie produkcje adresowane do młodego widza, jak i sposoby animowania twórczości młodych. Nakreślony zostanie pejzaż audiowizualny w dobie rozwoju nowoczesnych technologii stale obecnych w życiu dzieci i młodzieży.
Gościem konferencji, oprócz wspomnianej reżyserki Magdaleny Nieć, będzie także Magdalena Łazarkiewicz, której najnowszy film Kajtek Czarodziej (2023) wyświetlony zostanie przedpremierowo.
W programie zaplanowano również projekcje innych przedpremierowych i premierowych filmów: „O psie, który jeździł koleją” (2023) reż. Magdalena Nieć. Poprowadzone zostaną wykłady i analizy filmoznawcze, zajęcia close-readingu oraz projekcja filmu Brzdąc (1921) Charlesa Chaplina z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie Band, na którą chętni mieszkańcy miasta i gminy Uniejów otrzymali bezpłatne bilety wstępu w ubiegłą niedzielę. Projekcja filmu odbędzie się w sobotę, 21 października o godz. 20.00 w kolegiacie w Uniejowie. Serdecznie zapraszamy.
Jutro o godz. 15.00 zapraszamy także na spotkanie transmitowane online z reżyserką Magdaleną Łazarkiewicz.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis” w partnerstwie z Uniejów Uzdrowisko Termalne.
Współorganizatorami wydarzenia są: Centralny Gabinet Edukacji Filmowej, Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi, Uniwersytet Łódzki, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Kino Świat, Szkoła Filmowa w Łodzi/PWSFTviT, Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, zaś partnerami: Mówi Serwis, Opolskie Kino Objazdowe, Invest in m2.
(M. Pokorska)