Niewiele polskich miast wielkości Uniejowa ma tyle znakomitych atrakcji. Od zabytków historii, poprzez niematerialne dziedzictwo kultury, po dobrze wykorzystane bogactwo przyrody. Przedstawiamy cztery topowe miejsca i zjawiska.
Światowe dziedzictwo kultury UNESCO
Spycimierz w gminie Uniejów jest najbardziej światową parafią w Polsce. W 2021 r. Tradycja układania kwiatowych dywanów na procesję Bożego Ciała w Spycimierzu została wpisana przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
Mieszkańcy tutejszej parafii od 200 lat kultywują zwyczaj układania dywanu z żywych kwiatów o długości około kilometra. Po mszy św., która zawsze odbywa się tutaj o godz. 17.00, uroczysta procesja przechodzi po kwiatowym dywanie. To wyjątkowe przeżycie. Przeczytaj o tradycji i Spycimierzu.
Termy Uniejów
Sanus per aquam, czyli zdrowie przez wodę – to nasza naczelna dewiza! Od 2012 r. Uniejów jest pierwszym w kraju uzdrowiskiem termalnym. Przede wszystkim za sprawą wody geotermalnej o temperaturze prawie 70ᴼC wydobywanej z głębokości 2 km. Dzięki swoim właściwościom termicznym i chemicznym jest wykorzystywana w profilaktyce i terapii wielu chorób oraz rehabilitacji. Kompleks termalno-basenowy „Termy Uniejów” zobaczysz z daleka. Nowoczesna budowla kryje mnóstwo atrakcji dla każdego, niezależnie od wieku. Więcej informacji na stronie Term Uniejów.
Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich
Świetnie zachowana XIV-wieczna letnia rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskich w otoczeniu XIX-wiecznego parku w stylu angielskim jest obowiązkowym punktem programu zwiedzania Uniejowa. W murach zamku mieści się hotel, restauracja i centrum konferencyjne. Przeczytaj więcej o zamku i parku.
Kolegiata
Sarkofag Świętego Bogumiła
Prawdziwą architektoniczną perełką jest XIV-wieczna kolegiata pw. Wniebowzięcia NMP. W prezbiterium tej wybudowanej w 1349 r. gotyckiej świątyni zachowało się XIV-wieczne sklepienie krzyżowo-żebrowe. W światyni znajduje się sarkofag świętego Bogumiła, arcybiskupa i pustelnika., ufundowany w 1666 r. przez abp. Wacława Leszczyńskiego, w formie tumby z czarnego marmuru, na której umieszczono półleżącą postać świętego z brązu w szatach biskupich. Jest to drugi co do wieku zabytek tego typu w Polsce, po konfesji św. Stanisława w Krakowie na Wawelu, a przed konfesją św. Wojciecha w Gnieźnie.
To tylko niewielka część atrakcji Uniejowa. Więcej informacji znajdziesz tutaj