Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości to ważne i piękne wydarzenie dla wszystkich Polaków, także tych najmłodszych – uczniów szkół i wychowanków przedszkoli.
Lata 1795-1918 zapisały się na kartach historii Polski jako te najtragiczniejsze. Symbolizują je bowiem lata niewoli, zaborcy rozrywający polską ziemię na trzy części, a także walka narodu o niepodległość. Droga do niej była jednak naznaczona krwią Polaków walczących o swój kraj. Na sukces trzeba było czekać ponad wiek! Wreszcie, wraz z zakończeniem pierwszej wojny światowej, Polska powróciła na mapę Europy, a 11 listopada 1918 roku Polacy odzyskali swój Dom.
Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…) – tymi słowami opisywał odzyskanie przez Polskę niepodległości historyk Jędrzej Moraczewski.
Uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości szkolnych. Dziś, w dniu 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, we wszystkich placówkach edukacyjnych gminy Uniejów, zorganizowano szereg działań upamiętniających moment, kiedy Polska ponownie stała się wolnym, niepodległym państwem.
W Szkołach Podstawowych w Uniejowie, Wilamowie i Wieleninie odbyły się uroczyste akademie. O potrzebie kształtowania patriotycznych postaw młodego pokolenia pamiętano także w Miejskim Przedszkolu w Uniejowie.
Społeczności uczniowskie zaprezentowały wzruszające montaże słowno-muzyczne, w których uczniowie opowiedzieli tragiczne dla Polaków wydarzenia. Podczas poszczególnych uroczystości przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny oraz losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej, nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, tragiczna walka naszego narodu o wyzwolenie, wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy, suwerenny kraj. Przekazywane treści przeplatane były inscenizacjami, patriotycznymi pieśniami, recytacjami wierszy oraz tańcem, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile.
Pełnego wzniosłości charakteru dodawały uroczystości widoczne na każdym kroku barwy narodowe. Nie sposób było nie zauważyć, jak wspaniale na tle pięknych dekoracji prezentowało się godło Polski. Całości dopełniał Mazurek Dąbrowskiego, wyśpiewany w całej jego okazałości, we wszystkich czterech zwrotkach.
Wspólne świętowanie stało się okazją do refleksji nad historią naszego narodu, a także uświadomiło zebranym, jak ważne jest zachowanie i pielęgnowanie tożsamości narodowej. Dziś, kiedy kolejne pokolenia cieszą się wolnością i niezależnością, należy nieprzerwanie pamiętać o walkach, porażkach i zwycięstwach i wciąż nosić w sercach ogromny szacunek do historii.
A.Ol.
Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 r. w Uniejowie:
Szkoła Podstawowa im. płk. pil. Szczepana Ścibiora w Wieleninie:
Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie:
Miejskie Przedszkole w Uniejowie: