Oddajemy do rąk Czytelników 87. wydanie czasopisma poświęconego inwestycjom, projektom, działaniom oraz wydarzeniom realizowanym na terenie miasta i gminy Uniejów, ale również działaniom mieszkańców miasta i gminy poza ich miejscem zamieszkania.
W niniejszym numerze możecie Państwo przeczytać o przedsięwzięciach inwestycyjnych, takich jak: rewitalizacja zabytkowej cerkwi, przebudowa oczyszczalni ścieków, remont skrzyżowania ulic Dąbskiej, Orzechowej i bpa W. Owczarka; budowa przedszkola integracyjnego w Uniejowie, przebudowa drogi gminnej w Rożniatowie; przetargach na tężnię solankową z pijalnią wody geotermalnej i Interaktywny Punkt Turystyki Geotermalnej, jak i wielu innych w sprawozdaniu Burmistrza Miasta Uniejów.
Oprócz opisanych inwestycji i informacji o podpisanych umowach – na przygotowanie dokumentacji rozbudowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, renowację Dworku w Uniejowie – obecnie siedzibę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz projekt edukacji muzycznej Most the Music skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy, zamieściliśmy artykuły na temat wydarzeń kulturalno-patriotycznych (I Festiwal Dziedzictwa Kulturowego, Dożynki Parafialno-Gminne w Wilamowie, widowisko słowno-muzyczne o tematyce patriotyczno-niepodległościowej, uroczystości upamiętniające zbrodnie na ludności cywilnej w 1939 roku w Czekaju i obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej) i oświatowych (projekty, spotkania, wycieczki z udziałem przedszkolaków i uczniów szkół), sportowych (sukces zawodniczek Uniejowskiego Klubu Karate Bassai, zawody wędkarskie).
Rok 2022 był wyjątkowy ze względu na Jubileusz 10. rocznicy nadania statusu uzdrowiska naszemu miastu oraz czterem sołectwom: Spycimierz, Spycimierz-Kolonia, Człopy i Zieleń. Okrągła rocznica była okazją, aby ją uczcić wraz zaproszonymi na konferencję inaugurującą wydarzenie Gośćmi oraz Mieszkańcami Miasta i Gminy Uniejów przez weekend 7-9 października. Jak na prawdziwe urodziny przystało, był okazały i smaczny tort z fajerwerkami, przepyszne zupy przygotowane przez obiekty gastronomiczno-hotelowe, animacje dla dzieci, nagrody w konkursach, biesiada przy grillu i muzyce granej przez członków lokalnych zespołów i orkiestr.
W związku z tak szczególną rocznicą, przeprowadziliśmy wywiad z Panem Jerzym Ćwiertnią – założycielem Sanatorium Uzdrowisko Uniejów Park (funkcjonowanie ośrodka rehabilitacyjno-rekreacyjnego było jednym z podstawowych warunków ubiegania się o otrzymanie statusu uzdrowiska).
W stałych cyklach „„Zakłady pracy w gminie Uniejów” przedstawiamy Gospodarstwo Rolne Piotra Pajora z Pęgowa, natomiast w rubryce Zakręcony/a” prezentujemy młodego, uzdolnionego manualnie mieszkańca Lekaszyna – Szymona Popiela.
Nie sposób w tak krótkim wstępie wymienić wszystkie artykuły i zachęcić do ich przeczytania, dlatego w tym miejscu gorąco to czynimy, bo zdajemy sobie sprawę ile czasu i zaangażowania poświęcili ich autorzy, abyście Państwo otrzymali rzetelne informacje.
Życzymy przyjemnej lektury
Redakcja „Uniejowskich Stron”