Za kilka dni odbędzie się siódma edycja Seminarium Spycimierskiego. Zaproszeni goście, w tym przedstawiciele świata nauki i kultury, społeczności parafialnej oraz przedstawiciele samorządu gminy Uniejów będą dyskutować o dziedzictwie niematerialnym.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 16-18 listopada. Organizujemy to ważne wydarzenie poświęcone niematerialnemu dziedzictwu kulturowemu z myślą o spotkaniach i twórczych dyskusjach depozytariuszy tradycji, samorządowców, naukowców, ekspertów i przedstawicieli instytucji kultury.
W tym roku wzbogaciliśmy program seminarium o pierwsze ogólnopolskie spotkanie instytucji działających na rzecz niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Celem jest poznanie silnych stron, specjalizacji i planów oraz nakreślenie pól współpracy z nową placówką na mapie Polski – Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 16 listopada w sali konferencyjnej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Uniejowie.
Również w czwartek zaplanowaliśmy drugie zebranie założycieli stowarzyszenia „Szlak niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce”, inicjatywy, której celem jest współpraca i promocja miejsc, w których kultywowane jest niematerialne dziedzictwo kulturowe.
17 listopadaw Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej odbędą warsztaty dla przedstawicieli polskich tradycji wpisanych na listy UNESCO lub do nich aspirujących. Ta część, którą poprowadzą eksperci zorganizowana jest przez Centrum Kompetencji NDK.
W sobotę, 18 listopada spotykamy się tradycyjnie w Sali OSP w Spycimierzu. To czas na podsumowanie roku, przede wszystkim tegorocznego Spycimierskiego Bożego Ciała, badań naukowych i innych wydarzeń i wyjazdów zagranicznych, w których brali udział mieszkańcy parafii. Gośćmi specjalnymi specjalnym będą przedstawiciele regionu Biskupizny, którzy kultywują piękną tradycję wpisaną na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
To najdłuższa i najbogatsza edycja Seminarium Spycimierskiego, które rozrosło się do jednego z najważniejszych wydarzeń na temat tradycji, obyczajów i tradycyjnego rzemiosła w Polsce.
Poniżej przedstawiamy szczegółowy program.
A.Ow.