Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego oraz Urząd Miasta Uniejowa organizują drugą edycję Międzynarodowej Konferencji Naukowej pn. „Dziedzictwo kulturowe: szanse i wyzwania dla samorządów”, która odbędzie się w dniach 11-12 maja 2023r., w Uniejowie na Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich.
Sukces ubiegłorocznej konferencji oraz rosnące zainteresowanie tematyką dziedzictwa kulturowego zainspirowały do kontynuowania wydarzenia.
Chcielibyśmy, żeby także w tym roku spotkanie stało się impulsem do szerokiej dyskusji na temat lepszego wykorzystania dziedzictwa w rozwoju gospodarczym i społecznym samorządów – podkreślają organizatorzy.
Na konferencji zostaną zaprezentowane dobre praktyki tradycji i zabytków z Polski, Finlandii, Niderlandów i Słowenii, które zostały wpisane na światowe listy UNESCO oraz listy krajowe. Oprócz dobrych praktyk zostanie poruszony temat turystyki kulturowej w kontekście wykorzystania bogactwa dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz potencjału rozwoju tej gałęzi turystyki. Zaprezentowane również zostaną możliwości finansowania projektów z funduszy europejskich i krajowych.
W konferencji wezmą udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, pracownicy instytucji kultury, reprezentanci świata nauki oraz organizacji pozarządowych.
Uniejów jest stolicą Gminy, która słynie z tradycji niematerialnej kultury – kwiatowych dywanów na procesję Bożego Ciała w Spycimierzu. W 2021 r. jako druga rodzima tradycja została wpisana na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Wpis spotkał się z szerokim odgłosem i przyczyniła się do przyjazdu rekordowej liczby gości podczas ubiegłorocznej uroczystości.
Przy okazji tego wydarzenia Burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek wyszedł z inicjatywą powołania organizacji, która będzie reprezentować organizacje depozytariuszy, a także samorządy i instytucje, aktywnie angażujące się w ochronę i promocję tradycji, obyczajów, zwyczajów, obrzędów świątecznych oraz kultywujących umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym, które uzyskały wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a niektóre z nich dostały się na Listę UNESCO. 11 maja w Uniejowie odbędzie się pierwsze spotkanie w sprawie utworzenia platformy współpracy, wymiany doświadczeń i realizacji projektów.
Konferencja objęta jest patronatem honorowym Wojewody Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Polskiej Organizacji Turystycznej i Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
A.Ow.