Wczoraj w Uniejowie otworzyliśmy V Festiwal Przygodowo-Historyczny: MISJA Przygoda. Uniejów. Dzisiejszy dzień to ostatnia szansa na to, aby spojrzeć na naszą rzeczywistość przez pryzmat historii. Zapraszamy serdecznie wszystkich do przeniesienia się wraz z nami w przeszłość i zgłębienia tajników ówczesnego życia.
Na symbolicznie zaaranżowanej scenie przy Termach Uniejów można wysłuchać ciekawych historii z wieków przeszłych oraz zobaczyć prezentację rekonstruktorów. To tutaj posłuchacie Państwo opowieści alchemika, ptasznika oraz zobaczycie pokazy walk rycerskich i szermierki. Na scenie będziecie mieli również okazję poznać tańce dworskie w wykonaniu „Dworzan” oraz posłuchać pogadanek na temat zabytkowych samochodów. Gospodarzami i konferansjerami tej zaaranżowanej sceny są niezastąpieni: Angelika Wochna oraz Krzysztof Kulczyński.
Po raz drugi na wydarzeniu gościmy Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze, które prezentuje wyjątkową kolekcję zabytkowych rowerów z lat 20-tych i 30-tych oraz specjalny pokaz mody kreacji z lat 1930-1945.
Po przekroczeniu bramy zamkowej czekają stragany rzemieślników i obozy rekonstruktorów.
Wzdłuż głównej alejki i w parku znakowym rozstawione zostały kramy. Nabyć tam można wiele specjałów, biżuterię, własnoręcznie produkowane dekoracje, wyroby drewniane i wiele innych produktów. Będą stanowiły doskonałą pamiątkę z wydarzenia.
Za bramą zamkową kryją się również historyczne obozowiska rekonstruktorów. Zachęcamy do ich odwiedzenia. Regiment Srebrna Góra da pokaz wystrzału z armaty, Bractwo Signum Polonicum otworzy przed Państwem tajniki szermierki a Uniejowska Akademia Rycerska zaprezentuje uzbrojenie z czasów średnich. Do odwiedzania obozowiska szczególnie zachęcamy dzieci, dla których przygotowano zabawy i atrakcje z dawnych czasów.
Po raz pierwszy w historii wydarzenia można odwiedzić pracownię alchemika, która przyjechała do nas wraz z Bractwem Rycerskim Ziemi Sieradzkiej. W ich obozowisku można zobaczyć zbroję z czasów średniowiecza, kiedy w Uniejowie na zamku rezydowali arcybiskupi oraz makietę stroju ochronnego z czasów „czarnej śmierci”. Na żywo zobaczycie również pracę kowala, a jeżeli pozwoli na to temperatura, to możecie być Państwo nawet świadkami transmutacji, czyli przemiany metali nieszlachetnych.
Zachęcamy, aby odwiedzić również podziemia zamku oraz zatrzymać się w bramie zamkowej gdzie można wykonać papier czerpany oraz zapoznać się z opowieściami cystersa. A idąc dalej w głąb dziedzińca spotkacie sokolnika, wraz z jego skrzydlatą załogą. Dowiecie się tam wiele ciekawostek o sokolnictwie, usposobieniu, charakterze i nawykach ptaków.
Fanom motoryzacji szczególnie polecamy strefę wyjątkowych aut. To tutaj możecie obejrzeć niespotykane już na drogach zabytkowe auta cywilne, jak również robiące wrażenie auta wojskowe.
Wszystkich fanów przygody zapraszamy do udziału w grze miejskiej, w której można wygrać fajne nagrody, tak jak Paulina i Zbyszek – pierwsi zwycięzcy gry. Trzeba tylko wypełnić wszystkie zadania i odpowiedzieć na pytania.