Choć w sensie geograficznym koryto rzeki Warty oraz miejscowość, będącą w demograficznej czołówce sołectw gminy Uniejów, dzieli niezmiennie odległość kilku kilometrów, w tytule artykułu nie należy doszukiwać się błędu. Rzecz w tym, że podczas spaceru po urządzonym brzegu Warty można się natknąć m.in. na… Wielenin! Opisany i zilustrowany na jednej z 15-tu tablic tematycznego szlaku o gminie Uniejów.
Ścieżka edukacyjna „Bulwary Nadwarciańskie Uniejów” rozciąga się wzdłuż promenady zachodniej, pomiędzy Winnicą Bogumiła i zejściem przy hotelu Uniejów ecoActive&Spa. Zestaw 15-tu tablic o różnorodnej tematyce stanowi kompendium wiedzy o najciekawszych atrakcjach gminy Uniejów. W cyklu artykułów na stronie będziemy te treści Państwu przybliżać. Pierwsza na trasie wirtualnego spaceru niech zatem będzie:
Historyczna osada z wielkim potencjałem
Wielenin to jedna z najstarszych wsi w gminie Uniejów. Sama miejscowość była dobrem należącym do arcybiskupów gnieźnieńskich, zaś przywilej lokacyjny został nadany z rąk arcybiskupa Jakuba Świnki mieszczaninowi uniejowskiemu Szymonowi w 1290 r. W 1331 r. wieś została bardzo zniszczona i złupiona przez Krzyżaków podczas prowadzonej w tym czasie rejzy zakonnej na ziemie Polski. Zniszczeniu uległy wówczas także sąsiednie miejscowości: Uniejów i Spycimierz.
Lokalna parafia została założona najprawdopodobniej w XIV w., chociaż pierwsze pisemne wzmianki o jej istnieniu pochodzą dopiero z kolejnego stulecia. W 1529 r. arcybiskup Jan Łaski nadał wójtostwo w Wieleninie burgrabiemu zamku uniejowskiego Janowi Pągowskiemu.
W Wieleninie od co najmniej XVI wieku funkcjonowała szkoła przyparafialna. Akta wizytacji dóbr arcybiskupich z pierwszej połowy XVII wieku odnotowują istnienie budynku szkoły zwanego – domunculus. Nauczyciele z Wielenina określani byli rektorami, zaś pierwszym z wymienionych źródłowo był niejaki rektor Marcin, pełniący swoją funkcję w 1594 r.
W XVI w. w skład Wielenina wchodziły 24 gospodarstwa i działały aż trzy karczmy arcybiskupie. Stał też drewniany, modrzewiowy kościół pw. św. Jakuba i św. Doroty. Obecną świątynię wzniesiono w 1926 r. z tradycyjnego w regionie budulca – białego kamienia zwanego opoką.
W 1918 r. swoją działalność rozpoczęła Ochotnicza Straż Pożarna w Wieleninie. Jednostka, której wieloletnim prezesem jest dh Bogdan Marciniak, liczy obecnie blisko 40 członków, przy których doświadczenie zdobywa 16-osobowa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. OSP Wielenin, decyzją Komendanta Głównego PSP, została wpisana do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego 6 grudnia 2021 roku i dołączyła tym samym do trzech straży z terenu gminy – OSP Uniejów, Spycimierz i Wilamów, które już funkcjonowały w KSRG.
Na terenie miejscowości funkcjonuje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, w której nowoczesny zakład posiada włoski producent materiałów izolacyjnych K-FLEX Polska, strategiczny inwestor w gminie.
(MB)