Drugi rok z rzędu Parafia Spycimierz ma przyjemność reprezentować Polskę w międzynarodowym projekcie, łączącym ponad 15 tysięcy twórców kwiatowych dywanów z całego świata. W tym celu członkowie Parafialnego Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało ułożyli w piątek na placu przed kościołem obraz z kwiatów na podstawie wspólnego wzoru.
W ubiegłym roku aż 260 miejscowości z blisko 30 krajów uczestniczyło w największym na świecie, wspólnym przedsięwzięciu, związanym z kwietnymi dywanami z okazji Roku Św. Jakuba. Wówczas, do projektu przystąpiła także Parafia Spycimierz. Po miłych doświadczeniach z układaniem dywanu „Alfombra Mundial Xacobeo 2021”, który widział cały świat, organizatorzy akcji postanowili powtórzyć wspólną inicjatywę na jeszcze większą skalę niż w roku poprzednim. Wydarzeniu sprzyja Papież Franciszek, który przedłużył obchody Roku Jakubowego na rok 2022.
W 2019 roku w Hiszpanii zawiązał się Komitet Zarządzający Infioratori del Cammino Santiago de Compostela, który za cel obrał sobie podjęcie działań dla podkreślenia rangi jubileuszu, ale też promowanie Cammino di Santiago i związaniego z nim dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Efektem działań podjętych przez Komitet był ubiegłoroczny projekt „Alfombra Mundial Xacobeo 21”, polegający na tym, że wszystkie miejscowości, które zadeklarowały swój udział w wydarzeniu zsynchronizują się, wykonując kwiatowy dywan, poświęcony tematyce Camino de Santiago. Każdy z dywanów wykonano zgodnie z miejscową techniką i stylem, przy użyciu własnych materiałów i indywidualnym określeniu jego wymiarów, ale każdy z nich przedstawiał ten sam wzór. W przedsięwzięcie włączył się także Spycimierz, który znany jest ze swojej tradycji usypywania kwietnych kobierców na uroczystość Bożego Ciała.
Sukces zeszłorocznej akcji skłonił organizatorów do powtórzenia jej również w tym roku. Ponad 15 tysięcy zgłoszonych twórców kwietnych dywanów, w tym także grupa ze Spycimierza, ułożyło w ten weekend w swoich miejscowościach kwietne obrazy na podstawie projektu przygotowanego przez portugalskiego autora, António Cunha. Wizerunek układany w 2022 roku jest inspirowany pielgrzymką i typowymi symbolami ścieżki Santiago.
(MB)